Pán Rajtár, ktorý nás keď sme boli malí učil techniky lezenia tvrdil, že jednou z tých milióna vecí, prečo sú hory super je aj tá, že „ v horách chuja nestretneš“.  Že tam sa nejakým spôsobom nedostanú. Ten pán Rajtár je dnes už naozaj starý pán, no verím, že fyzicky by prekonal minimálne polovicu z toho, čo v Tatrách dnes stretneš.

Ale to je vlastne v poriadku. Je super, že ľudia nesedia doma a chodia do prírody. Je super, že mladí neriešia len Fortnite a Instragram, ale veci ako Predné solisko a tak. Problém je ale úplne inde, a to bol aj jeden z tých mojich motívov, prečo tento tu priestor vlastne vzniká.

Minule som sledoval ako otec vysvetľoval svojmu synovi (cca 9 rokov), že ten týpek na You tube je blázon. Že to nemá brať vážne. Snažil sa ho zasvätiť do toho pre 9 ročné dieťa čarovného sveta internetu. Vysvetliť, že nie všetko čo tam nájde je ok..že nie všetko čo tam robia je vporiadku. Ten chalan mal 9. Pozeral a nechápal. Otázky typu „však čo?“ „ však a ako to on robí?“ „a aj ja to chcem tak skočiť“ dával dookola. Milé. Otec..syn.. a proti nim YouTube. Prúser, že toto nie je výsostná doména 9 ročných… toto sa deje aj keď majú ľudia 19..29..39.

Jeden príklad za všetky. Ideme s Piškotou po Mlynickej Doline. Stretneme týpka a týpku v štandardnom vysokohorskom outfite – rifle, flanelka a tenisôčky. Prvá otázka : „ako ďaleko je Popradské pleso?“…nuž v inej doline ako ste. „Ahaa..no nič..tak dáme aspoň Rysy“. Ani ma tak neprekvapilo to, že nemajú tušenie kde sú a ani to, že vlastne netušia, že keď sa už chcú odtrepkať na tie Rysy, tak pôjdu aj popri tom plese ktoré hľadajú a že vôbec netušia ako vysoko Rysy sú –  teda pardón, mávali pred nami telefónom a ďobkali doňho, že Rysy sú najvyšší bod v Poľsku… to vedeli.. aspoň niečo.. ale, že ich napadne trepkať sa na tie Rysy v tých rifliach, flanelke a tenisôčkach ideálnych na wimbledonskú trávu, to úplne nepochopím… a asi ani pán Rajtár by to nechápal, a keď si to o tých chujoch nerozmyslel za tých pár rokov, tak teraz by ten názor zmenil isto iste.

Problém je, že oni to pravedpodobne videli niekde na tých internetoch. Možno videli na Instagrame týpka, čo sa tam fotil v sandalíkoch, hompáľaľ nohami a bol super mega skvelý. A teda preto vzniká toto tu, tento priestor, aby sme pristupovali k horám zodpovedne, aby to nebolo len o fotkách na instagram, aby sme mali zodpovednosť aj voči tým, ktorí keď už nastane problém risknú svoje životu a prídu nás zachrániť a aby sme v prípade, že sa už do nejakého toho problému dostaneme, sami vedeli, čo robiť, ako si pomôcť a ako sa chovať aby tá naša túra nebola tou poslednou. 😉

Author

Write A Comment