V predchádzajúcom článku sme si povedali, čo a ako v horách, keď sa blíži búrka. No a sľúbil som vám, že vám tak nejako v skratke poviem aj čo a ako, keď horského spoluputovníka nedajboh trafí blesk a jeho bleskuliatka.

Takže takto.. poviem vám to polopate.. zlá správa je, že keď sa už tak stane, je prúser. Ale dobrá správa je, že sa to dá prežiť. Blesk vlastne ako každý elektrický zásah má svoj vstup a výstup. Dobrá správa, že blesk na to ide, čo najjednoduchšie a teda snaží sa zbehnúť po vás po povrchu, keďže koža je mokrá a tým pádom dobre vodivá. Keď sa rozhodne zbehnúť cez telo, ide cez najmenší odpor (ako moja Piškóta) a najvodivejšie časti, čiže cievy a podobne, až do miesta kde sa s vami rozlúči a opustí vás…

No a hlavným problémom na tejto ceste blesku je srdce. Srdce na to, aby šlapalo, potrebuje elektriku. Tá mu pomáha stiahnť sa a poslať krv do vášho tela.. Všetko to geniálne funguje, pokiaľ tú našu minielektráreň na srdci niečo neprekvapí. Napríklad spomínaných 100 000 000 voltov. A čo sa stane? Kto vie? Áno minielektráreň vypne. Preto, keď sa vám už stane, že ste svedkom toho sa niekto stal hromozvodom pre blesk, je potrebné okamžite začať resuscitovať.

Prvé a najzákladnejšie pravidlo resuscitácie čiže oživovania je vlastná bezpečnosť. Nemá zmysel byť Marvel hrdina lebo sa môže ľahko stať, že nemáte jednu mŕtvolku ale dve.

Druhý fakt, ktorý sme si už prebrali je.. že problém pri údere bleskom nie sú popáleniny, ale to, že vám zrušili tú minielektráreň. Takže sa ju musíte pokúsiť čo najskôr opäť nahodiť.

Tak a teraz poďme na tie kroky. Po prvé nezabudnite zavolať pomoc. Nie nie nekričte. Vytočte horskú alebo leteckú službu. Ideálne keď zavoláte na 112 a oni si už poradia. Jediný problém je, že v horách to nie je len tak, chvíľu to potrvá, kým sa k vám niekto dostane, dovtedy si musíte poradiť sami. Netreba sa toho naozaj báť. Na úspešnú záchranu v podsate potrebujete dve ruky a rozum.

V prvom rade musíte mať človiečika na chrbte a rovnom tvrdom podklade. Neriešte pulz. Kašlite naň. Dôležité je či osôbka dýcha alebo nie. Kuknite osôbke do pusy, či tam niečo nenájdete, obed a tak. Viem nechutné ale podstatné. Pokiaľ tam niečo bude, šup s tým hneď von.

Následne na toto zakloníte hlavu človiečikovi a svoje ucho – zdôrazňujem svoje ucho – priložte tesne nad pusu človiečika, aby ste počuli, či dýcha. A zároveň kuk na hrudník. Takto chvíľu vydržte a pozorujte, či vám osôbka dýcha. Nie 5 minút… chvíľku. Možno sa divíte, že prečo kašlať na pulz… no nenahmatáte ho, to vám zaručujem. Zbytočne sa budete zdržiavať. Druhá vec je, že spomeňte si keď ste v strese. Keď vás bude naháňať argentínska doga a budete bežať a podarí sa vám úspešne niekde schovať, dajme tomu za strom a dáte prsty na ten strom – garantujem vám, že strom bude mať akciu minimálne 150 úderov za minútu. Pre bambulku z minulého článku… nie, strom nemá srdce ani akciu… cítiť budeš svoj pulz. Čiže preto kašlať na akciu srdca. Ak vám človiečik nedýcha, nejde ani srdce a teda musíte začať oživovať.

Ako na to…. Kľaknete si vedľa osôbky… prepletiete prsty na rukách, dajte hranu dlane na hrudnú kosť najlepšie v strede a stláčajte. Najlepšie bude ak budete mať vystreté ruky v lakťoch a využijete váhu svojho tela. Pri dobrej resuscitácii takmer vždy zlomíte nejaké rebrá… to je fakt… takže stláčať poriadne. Najdôležitejšie na resuscitácii je účinne stláčať hrudník… 30 krát stlačte a potom sa pokúste do neboráka 2 krát vdýchnuť pri správnom záklone hlavy. No a toto opakujte, pokiaľ vám neborák nezačne dýchať sám alebo pokiaľ nepríde pomoc.

Odporúčam kuk nejaké videá alebo najlepšie zbehnúť na nejaký kurz prvej pomoci. Lepšie vidieť ako čítať…

Každopádne prajem vám, aby ste to nikdy nepotrebovali…  🙂

Užívajte hory… bezpečne… 🙂

Author

Write A Comment